Kapliczki i krzyże przydrożne - Restauracja Goscinna

Idź do spisu treści

Menu główne:

Kapliczki i krzyże przydrożne

Okolica

Kapliczki i krzyże przydrożne w Rudach

figura św. Jana Nepomucena
Została ustawiona naprzeciw dawnego opactwa w miejscu, gdzie do 1790 roku stała drewniana dzwonnica. Figura pochodzi z 1724 roku; cokół zaś na której ją ustawiono prawdopodobnie z I połowy XIX wieku. Została wykonana z granitu, piaskowca i marmuru. Według legendy oczy świętego mają wskazywać miejsce, gdzie został ukryty skarb w podziemiach kościoła.

figura Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej
Osadzona na kamiennej kolumnie; została usytuowana na skwerze na skrzyżowaniu ulic w centrum Rud. Matka Boska została tutaj przedstawiona jako postać w aureoli opierająca się na ziemskim globie. Rzeźba ok. 1870 roku została wykonana przez Jana Baltazara Janda, artystę z Darkovicek w ziemi hulczyńskiej.

figury przez plebanią
Dwie kamienne figury - św. Jana od Krzyża i św. Floriana - stoją na filarach balustrady przy wejściu na probostwo. Obydwie są datowane na XVIII wiek.

figura św. Benedykta
Współczesna, wykonana w drewnie figura założyciela zakonu benedyktynów ustawiona w parku przy dawnym opactwie cystersów.

figura św. Katarzyny
Znajduje się na terenie Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej; na ścianie zewnątrznej kuźni. Figura została poświęcona 12 czerwca 2005.


kaplica na skrzyżowaniu ulic Cegielskiej i Borowej
Ustawiona na wzniesieniu, murowana kaplica z drewnianą, polichromowaną rzeźbą Chrystusa w pozycji siedzącej. Posiada dwuspadowy dach kryty dachówką oraz od frontu półkolistą arkadę z kratą. Została zbudowana ok. 1900 roku; a w 2004 roku poddano ją renowacji.Wokół rosną 4 dęby szypułkowe i lipa drobnolistna.

kaplica na terenie parku angielskiego
Neogotycka, murowana kaplica pochodząca z ok. 1870 roku. Wzniesiona z cegły klinkierowej, z wykorzystaniem cegieł profilowanych. Od frontu została otwarta ostrołukową arkadą; narożniki zostały opięte szkarpami i zwieńczone sterczynami. W kaplicy została umieszczona figura MB Niepokalanie Poczętej.

kaplica przy drodze do Rudy Kozielskiej
Murowana kaplica z II połowy XIX wieku. W półkolistym szczycie został umieszczony obraz Matki Boskiej; wewnątrz zaś obraz Chrystusa Ukrzyżowanego Arma Christi.

kaplica w Koloni Renerowskiej
Murowana kaplica Matki Boskiej wybudowana ok. 1900 roku. Otwarta półkoliście; nakryta czterospadowym dachem. Nieco dalej znajduje się kamienna Boża Męka z 1898 roku.

krzyż na terenie parku angielskiego
Drewniany krzyż z ozdobnym deskowaniem ramion i daszkiem; nawiązujący do stylu bawarskiego. Widnieje na nim data - 18 września 1939 - upamiętniająca śmierć syna księcia raciborskiego Wiktora Albrechta podczas kampanii wrześniowej.

krzyż na skrzyżowaniu ulic Cegielskiej i Rybnickiej
Kamienna Boża Męka otoczona ozdobnym płotkiem.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego